Зареєструватись    Увійти
Авторизація
» Технології навчання » Чому фінські школярі показують найвищий у світі рівень знань?

Чому фінські школярі показують найвищий у світі рівень знань?

Категорія: Технології навчання, Закордонний досвід
Чому фінські школярі показують найвищий у світі рівень знань?Міжнародні дослідження, які проводяться раз на три роки організацією PISA, показали, що у фінських школярів найвищий у світі рівень знань, вони самі читаючі діти планети, до того ж зайняли друге місце з природничих наук і п'яте місце з математики.

При цьому вони проводять найменшу кількість часу за підручниками, а держава витрачає на забезпечення якісної і безкоштовної освіти помірні кошти, якщо порівнювати фінансування освіти в інших країнах.

Обов'язкове середнє загальноосвітнє навчання у Фінляндії включає школу двох ступенів:
- alakoulu (1-6 класи);
- ylakoulu (7-9 класи).

10 клас - додатковий, там можна покращити оцінки. Потім можна піти або в професійний коледж, або вчитися в ліцеї (11-12 класи). Найбільше навантаження тільки у тих учнів, які пішли вчитися в ліцей, у тих, хто дійсно любить і здатний навчатися.

7 принципів середнього загальноосвітнього навчання

1. Рівність
По-перше, освіта у всіх школах однакова. Немає ні елітних шкіл, ні слабких. В самій маленькій школі навчаються 11 дітей, а в найбільшій - 960 учнів. У школах однакова матеріально-технічна база, у дітей однакові можливості, а у навчальних закладах пропорційне фінансування.

Більшість шкіл - державні, близько 10 шкіл наполовину приватні. Різниця між школами в тому, що батьки частково оплачують навчання, крім того, до учнів таких шкіл пред'являються підвищені вимоги.

До приватних шкіл відносяться ті, де особливе викладання (наприклад, за методикою Монтессорі, Штайнера, Мортана тощо), а також ті, де викладання ведеться іншою мовою (французькою, німецькою, англійською). До речі, на півночі країни саамський народ може навчатися рідною мовою.

До недавніх пір фінам не дозволялося обирати навчальний заклад. Потрібно було віддавати дитину в ту школу, яка знаходиться найближче. Зараз такої заборони немає, але батьки продовжують віддавати дітей у заклад ближче.

По-друге, не заохочується поглиблене вивчення одних предметів за рахунок інших. Єдиним винятком для створення класів з обдарованими дітьми є певні схильності (до малювання, до спорту чи музики).

По-третє, не прийнято уточнювати соціальний статус батьків учня. Запитання вчителів щодо місця роботи батьків, заповнення анкет - заборонені.

По-четверте, забороняється порівняння одних учнів з іншими. Разом з усіма класи відвідують діти з обмеженими фізичними можливостями. При звичайній школі, правда, може бути створено окремий клас для учнів з захворюваннями органів зору або слуху. Додамо, що в країні найменша різниця між сильними і слабкими учнями в світі.

По-п'яте, ніхто не ділить вчителів на улюблених і нелюбих. Фінські вчителі повинні суворо виконувати свою роботу наставника. У школах сповідується принцип "шанобливого ставлення до учня". Діти з першого класу знають свої права, знають, що можуть "скаржитися" на дорослих соцпрацівниці.

Педагоги не принижують учнів ще з однієї причини. Справа в тому, що вони укладають контракт з навчальним закладом тільки на 1 навчальний рік з можливим продовженням, а іноді й без нього. До того ж вони отримують дуже високу зарплату - до 5000 євро вчитель-предметник, від 2500 євро - помічник учителя.

2. Безоплатність
Безкоштовна освіта, а також обіди, музеї, екскурсії, інші види позакласної діяльності. Безкоштовне шкільне таксі, підручники, канцелярські приналежності і навіть ноутбуки, планшети.

Збори коштів з батьків на будь-які освітні цілі в школах заборонені.

3. Індивідуальність
Для кожної дитини складається індивідуальний план розвитку та навчання. Дітям індивідуально підбираються підручники, вправи, кількість домашніх і класних завдань і відведеного на них часу. Індивідуально і викладання. Декому серйозний, докладний виклад матеріалу, а декому розповідають коротко про головне.

В одному і тому ж класі на уроці діти виконую вправи різного рівня складності, оцінюється робота відповідно до їх персонального рівня.

4. Практичність
У фінів є приказка: "Або ми готуємо до життя, або - до іспитів. Ми вибираємо перше". Іспитів у школах немає. Тести (контрольні, проміжні) вчитель проводить на свій розсуд.

Є тільки один обов'язковий стандартний тест, який проводиться по закінченню середньої загальноосвітньої школи, але вчителі не хвилюються про те, які в учнів будуть результати.

У школі викладається тільки те, що може бути корисно в житті. Але діти змалку знають, що таке контракт, портфоліо і банківська карта, вони вміють вирахувати відсоток податку на отриманий спадок, створити сайт-візитку в Інтернеті, порахувати ціну товару після отриманих знижок і т. п.

5. Довіра
Ні перевірок, ні метод кабінетів, вчителів не вчать, як навчати дітей і т. д. Програма освіти в країні єдина, вона являє собою лише загальні рекомендації. Кожен педагог сам обирає відповідний метод навчання.

Довіра до учнів проявляється, наприклад, в тому, що їм можна читати книги, замість того, щоб дивитися навчальний фільм, якщо він їм не цікавий. Учень сам обирає, що для нього корисніше.

6. Добровільність
Вчиться той, хто хоче вчитися. Нікого не примушують. Педагоги намагаються привернути увагу учня, але якщо у нього немає інтересу до навчання, тоді дитину зорієнтують на професію, яка йому в майбутньому стане в нагоді. Постійно двійки ставити не будуть.

Одне із завдань середньої школи, з'ясувати, чи варто конкретному підлітку навчатися в ліцеї, або корисніше піти в профучилище. Виявленням схильностей займається певний шкільний фахівець.

7. Самостійність
Фіни вважають, що школа повинна підготувати дитину до самостійного дорослого життя. Дітей вчать самостійно здобувати знання. Нові теми вчитель не розповідає, так як інформацію можна знайти в книгах.

Важливо не стільки завчити формули, скільки навчитися користуватися текстом, довідником або Інтернетом, навчитися шукати інформацію.

Педагоги не втручаються у конфлікти дітей, надаючи їм можливість шукати компроміси самостійно.
Шановний користувач, Ви зайшли як незареєстрований відвідувач. Ми пропонуємо Вам пройти реєстрацію для просмотра усієї інформаціі ПОРТАЛА!
КОМЕНТАРІ (1)
JeaHops 14 2019 00:43
Beneficios Propecia Cephalexin And Penicillin Allergies cialis 40 mg Buy Propecia Cheapest 30 Day Sertraline Paypal
Цитувати          1
Коментувати новину
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Ввести код: