Зареєструватись    Увійти
Авторизація

Чому вчений став богом?

Категорія: Технології навчання
Чому вчений став богом?
У Стародавньому Китаї цінували знання, а учених людей дуже поважали, оточували пошаною і призначали на найвищі посади в державі. Для того, щоб зайняти будь-яку саму дрібну посаду, наприклад, доглядача за виготовленням кошиків, потрібно було не тільки знати цю справу, але і здати суворі іспити з головних наук. Таких наук, за уявленнями стародавніх китайців, було шість: релігійні ритуали, музика, стрільба з лука, управління колісницею, читання і рахунок. Не дивно тому, що саме в такому суспільстві богом став учений. Його ім'я - Конфуцій, або Кун-фу-цзи (Учитель Кун).
Конфуцій народився в 551 р. до н. е. у східній частині Китаю. Дуже рано він залишився без батьків і був дуже бідний. Не маючи можливості платити вчителям, він вивчав необхідні науки самостійно і завдяки працьовитості досяг чудових результатів.
У 30 років Конфуцій вже зміг відкрити свою школу, де навчав усіх охочих, незалежно від їх походження. Вчений вважав, що перед знаннями всі рівні. Слава Конфуція зростала. Правитель Лу - один з царів тодішнього Китаю - навіть зробив його своїм першим радником. Однак незабаром, після того як Конфуцію довелося прийняти важке рішення про страту одного бунтівника, він покинув цей пост і більше ніколи не повертався на державну службу. Всі свої сили і час Конфуцій тепер віддавав своїм учням, в оточенні яких і помер у віці 73 років.
Чому ж учив Конфуцій? В першу чергу гармонії. З складеній його учнями книги «Лунь-юй» («Бесіди і судження») можна виділити наступні положення. У суспільстві діє встановлений Небом закон, для засвоєння якого людина повинна дотримуватися деяких норм. Так, наприклад, про людинолюбство Конфуцій говорив наступне: «Щоб бути людинолюбним, треба бути шанобливим, ввічливим, правдивим, тямущим і добрим. Якщо людина ввічлива, то її підтримують. Якщо людина правдива, то їй довіряють. Якщо людина кмітлива, вона домагається успіхів. Якщо людина добра, вона може розраховувати на допомогу інших людей».
Важливим моментом у вченні Конфуція було шанування батьків і старших взагалі. Але що ж тут такого, запитаємо ми? Адже очевидно, що людина повинна бути доброю, правдивою, шанобливо, зобов'язана поважати старших. Хіба цього не знали до Конфуція?
Справа в тому, що вчений не випадково так наполегливо говорив про це. У ті роки В Китаї було надзвичайно поширене вчення легістів, або «законників». Вони вважали, що порядок у суспільстві може бути забезпечений лише за допомогою суворих законів і жорстоких покарань. Вони стверджували, що навіть за дрібні провини треба карати смертю, тоді від великих провин люди будуть утримуватися і поготів.
Конфуцій вважав по-іншому. Будучи в одному з міст, він уїдливо зауважив, що тут продають дуже багато протезів. В тих краях часто відсікали ступні за різні провини. Конфуцій вважав, що порядок у суспільстві забезпечать не звірячі покарання, а моральне самовдосконалення людей. Якщо люди погані, не допоможуть ніякі закони. Але в першу чергу добрими повинен бути правитель. Тому і сам Конфуцій та його послідовники нерідко ставали радниками царів та імператорів, щоб допомагати їм правити згідно з «законами Неба». У багатьох китайських легендах фігурує образ конфуціанського мудреця, намагається напоумити імператора, який, проте, часто не слухає його порад. Не раз на таких радників сходив гнів правителів, але вони знову і знову намагалися своїми повчаннями вплинути на владику Китаю.
Конфуцій - найбільш шанований у Китаї чоловік. На початку XX століття діяло понад 1500 його храмів. Багато хто не вмів читати, однак селяни знали напам'ять його книгу. У культу Конфуція немає жерців. Священні обряди в пам'ять про Вчителя передаються від батька до сина і справляються і донині, так само, як 2500 років тому.
Якщо Вас зацікавили інші припущення або філософські роздуми, а також свіжі новини, ми дуже раді Вам представити цікавий проект RNBEE NEW - розважальний портал на сайті http://rnbee.ru/, що наповнюється самими користувачами різних цікавих історій із життя.
Шановний користувач, Ви зайшли як незареєстрований відвідувач. Ми пропонуємо Вам пройти реєстрацію для просмотра усієї інформаціі ПОРТАЛА!
Коментувати новину
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Ввести код: