Зареєструватись    Увійти
Авторизація
» Технології навчання » Стимулювання організаторських умінь у інженерів

Стимулювання організаторських умінь у інженерів

Категорія: Технології навчання
Стимулювання організаторських умінь у інженерів
Вищі навчальні заклади є основними установами при підготовці фахівців. У процесі навчання відбувається особистісний розвиток кожного студента і його індивідуальних особливостей. У сучасних умовах виникає потреба у підготовці фахівців технічного профілю, що володіють організаторськими вміннями, у зв'язку зі значущістю для їх майбутньої професійної діяльності. Формування навичок організаторської роботи інженерів в колективі є однією з задач, що ставиться перед вищою технічною школою. Ми вважаємо, що ефективне формування організаторських умінь інженерів повинно здійснюватися в процесі викладання практично всіх предметів, включаючи іноземну мову. При цьому основою формування організаторських умінь у майбутніх інженерів у процесі вивчення іноземної мови є комунікативний підхід.
Суть даного підходу означає, що навчання носить діяльний характер, таким чином, на занятті відбувається реальне спілкування педагога з кожним студентом. Спілкування здійснюється за допомогою мовної діяльності, що дозволяє учням вирішувати реальні або уявні завдання з урахуванням профілю їх професійної підготовки у Вузі. При комунікативному підході учень є суб'єктом навчальної діяльності, що дозволяє викладачеві здійснювати суб'єкт - суб'єктна взаємодія. Заняття з іноземної мови орієнтоване на комунікацію, отже, основна увага приділяється створенню потреби в спілкуванні і засвоєнню в процесі спілкування професійно значущої інформації. Крім того, на заняттях з іноземної мови широко застосовуються колективні форми роботи, спрямовані на вирішення проблемних завдань, що дозволяє ефективно формувати організаторські вміння у майбутніх інженерів у процесі професійної підготовки.
Практичні заняття з іноземної мови дають можливість варіювати зміст різних вправ, що дозволяє використовувати цілеспрямовано підібраний додатковий роздатковий матеріал у вигляді оригінальних текстів, при роботі з якими відбувається відпрацювання окремої дії або прийоми його виконання. Використання проблемних ситуацій на практичних заняттях з іноземної мови - це початок діалогу з метою залучення студентів у навчальний процес та активізація навичок говоріння.
Студентам пропонується, як індивідуальна робота, так і робота в парах і в групах. Індивідуальна робота передбачає самостійне виконання поставленого завдання, таким чином, студент читає оригінальний текст з прикладом проблемної ситуації і варіантом її вирішення, потім йому пропонується дати особисту оцінку ситуації і представити власний варіант її рішення, або відповісти на питання. Також студенти можуть самостійно вибрати тему доповіді у відповідності з професійною спрямованістю і навести відповідні приклади, що дозволяє залучити студентів у процес отримання нових знань і дає можливість їм відчути себе рівноправними учасниками навчального процесу.
Мета роботи в парах і в групах - сформувати практичні навички співпраці з іншими і об'єктивно оцінити, як власні організаторські вміння, так і інших учасників для більш ефективної організації виконання завдання. Викладач наводить приклад вирішення проблемної ситуації, близької до їх професійної спрямованості, звертає увагу студентів на якісне виконання вправ, що сприяє актуалізації знань і дозволяє осмислено засвоювати навчальний матеріал, формувати необхідні знання для практичного їх застосування в подібних умовах.
Кожній парі або групі студентів пропонується самостійно вирішити таку проблемну ситуацію. Після закінчення виконання вправи студентами здійснюється колективне обговорення результатів. Таким чином, на практичних заняттях розігруються ситуації з елементами професійної діяльності майбутніх інженерів для більш ефективного розвитку організаторських умінь. На подібних заняттях збільшується час мовної практики кожного студента, а також звертається увага на самостійний пошук інформації, її критичне осмислення і засвоєння.
Найбільш ефективним для формування організаторських умінь вважаємо метод проектів, оскільки він дозволяє розвинути активне самостійне мислення студента і навчити його не просто запам'ятовувати і відтворювати знання, а вміти застосовувати їх на практиці. Робота над проектом передбачає високий рівень індивідуальної та колективної відповідальності за виконання кожного окремого завдання, при цьому відбувається активне комунікативне взаємодія учнів.
При підборі теми проекту викладач орієнтується на інтереси, професійні здібності, можливості і потреби студентів, беручи до уваги спрямованість майбутнього проекту. Результат роботи над проектом - придбання нових знань, навичок і умінь і їх подальше застосування у нових обставинах. При навчанні у співробітництві отримані знання і вміння дозволяють студентам стати більш відповідальними, ініціативними і організованими, сформувати стиль мислення і поведінки лідера і організатора.
Таким чином, формування організаторських умінь у майбутніх інженерів на заняттях з іноземної мови на основі перерахованих вище методів дозволяє не тільки підвищити інтерес студентів до вивчення іноземної мови, як можливості більш широкого і тісної взаємодії з фахівцями свого наукового напряму на міжнародному рівні, але й навчити їх використовувати організаторські вміння для розв'язання проблемних ситуацій на виробництві, а також дати оцінку своїм діям на рівні світових стандартів. Студенти відзначають, що іноземна мова стимулює додатковий інтерес до обраної спеціальності. Засоби телекомунікації і наявність відкритого доступу до технічних ресурсів дає студентам можливість самостійно освоювати зарубіжний інженерний досвід. Крім цього, не тільки брати участь в обговоренні актуальних питань на спеціалізованих інтернет-форумах і обмінюватися інформацією, але і брати участь у наукових конференціях за допомогою голосового або відео-зв'язку. Таким чином, майбутньому інженеру недостатньо оволодіти сукупністю певних знань, необхідно формування і розвиток багатого внутрішнього потенціалу, вихід на рівень прояву організаторських умінь. Саме інтеграція організаторських умінь у професійній діяльності майбутніх фахівців, на нашу думку, робить процес навчання англійської мови в технічних вузах більш продуктивною. Інженер, якому притаманні організаторські вміння, володіє іноземною мовою, швидше і грамотно вирішує поставлені перед ним завдання, ефективніше долає труднощі, проявляє ініціативу і творчість.
Шановний користувач, Ви зайшли як незареєстрований відвідувач. Ми пропонуємо Вам пройти реєстрацію для просмотра усієї інформаціі ПОРТАЛА!
Коментувати новину
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Ввести код: