Зареєструватись    Увійти
Авторизація
» Технології навчання » Формування вторинної мовної особистості студента-філолога

Формування вторинної мовної особистості студента-філолога

Категорія: Технології навчання
Формування вторинної мовної особистості студента-філолога
В умовах гуманізації освіти важливими професійно-особистісними якостями сучасного педагога стають: переважання вищих потреб і гуманних цінностей, спрямованість на саморозвиток і самовдосконалення, творчу самореалізацію у професійній, особистій і духовній сферах життєдіяльності.
В якості теоретико-методологічної основи професійно-педагогічної підготовки вчителя іноземної мови в даний час виділяють: особистісно-орієнтований, діяльний, системно-синергетичний, аксіологічний, акмеологічний та комунікативний підходи.
Акмеологічний підхід пов'язаний з професійно-особистісним зростанням майбутнього вчителя, його спрямованістю на само актуалізацію і самореалізацію.
Процес досягнення студентами «акме» (вершини свого творчого розвитку) включає формування навичок самовдосконалення, розвиток здатності ставити мету і проектувати дії з її реалізації, акцентуацію вищих потреб і гуманних цінностей, готовність до творчої самореалізації в різних сферах життєдіяльності .
Навчання акмеологічної парадигми передбачає реалізацію загально методичних та акмеологічних принципів. У число останніх входять наступні принципи: суб'єктності діяльності (особистість розвивається і функціонує відповідно до індивідуальної спрямованісті на ефективну соціальну і професійну діяльність), життєдіяльності (визначає значимість діяльності на життєвому шляху), потенційного і актуального (особистість розглядається як проективна система, що володіє потенціалом для самостійної реалізації), моделювання (моделювання майбутнього і визначення шляхів його досягнення), оптимальності (вироблення тактики максимально ефективної діяльності), операціонально-технологічний (діяльність на основі розробленої стратегії на відповідному технологічному рівні), зворотного зв'язку (здатність рефлексії вчинених дій, пройденого шляху) .
Реалізація акмеологічного підходу у професійній підготовці майбутніх учителів зумовила необхідність уточнення методів і змісту навчального процесу відповідно до пріоритетності ідеї про спрямованість навчання на розвиток і самовдосконалення особистості.
Аналізуючи класичну структуру вторинної мовної особистості, зазначимо, що рівнями оптимального впливу в контексті акмеологічної спрямованості навчання є когнітивний та прагматичний. Оволодіння когнітивним рівнем передбачає перехід від значення до знання, через процеси говоріння і розуміння - до процесу усвідомлення системи цінностей іншої культури; на прагматичному рівні - це знання цілей, мотивів, установок, здатність здійснювати іншомовне спілкування.
Акмеологічний контекст навчання передбачає введення у зміст таких тем для обговорення, які пов'язані з особистісною позицією студента, ієрархії його цінностей, самовдосконаленням, проблемними питаннями соціуму.
Реалізація навчального процесу в акмеологічній парадигмі передбачає використання інтерактивних методів та технологій, що сприяють підвищенню рівня мотивації студентів, активізації їх когнітивної діяльності. Застосування в учбовому процесі різних інтерактивних типів лекцій (таких як: проблемні лекції-діалоги, прес-конференції) дозволяє через регулярний зворотний зв'язок (викладач звертається до студентів з запитаннями, цікавиться їх думкою) стимулювати процес професійно-особистісного зростання майбутніх вчителів.
Акмеологічний підхід на практичних заняттях може бути реалізований через зміст текстів (для читання і аудіювання) і використовувані методи і технології, у число останніх входять: метод проектів, технологія портфоліо, технологія розвитку критичного мислення, інформаційно-комп'ютерні технології. Зазначені технології та методи орієнтовані на формування життєвих компетентностей студентів, готують їх до ефективної життєдіяльності в насиченому інформаційному просторі. Формування навичок критичного мислення дозволяє адекватно оцінювати життєві ситуації, розвиває вміння аналізувати інформацію.
Використання інформаційно-комп'ютерних технологій у навчально-виховному процесі обумовлено високою технологічністю сучасного освітнього простору і сприяє розвитку системного мислення та творчості студентів, підвищує рівень мотивації, формує навички самостійної роботи, необхідні для розвитку особистості та подальшої самореалізації.
У практиці навчання іноземної мови широко використовується метод проектів, спрямований на розв'язання певної проблеми, що передбачає активну взаємодію студентів у групі.
Найбільш ефективною для розвитку навичок рефлексії є технологія портфоліо, використання якої сприяє формуванню готовності майбутніх учителів до само ідентифікації, саморозвитку і, в майбутньому, до самореалізації.
В цілому, реалізація акмеологічної парадигми навчання дозволяє оптимізувати процес професійної підготовки майбутніх учителів, сприяючи творчому розвитку особистості і стимулюючи формування вторинної мовної особистості студента.
Шановний користувач, Ви зайшли як незареєстрований відвідувач. Ми пропонуємо Вам пройти реєстрацію для просмотра усієї інформаціі ПОРТАЛА!
Коментувати новину
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Ввести код: