Зареєструватись    Увійти
Авторизація
» Технології навчання » Психолого-педагогічний супровід виховання моральності в сучасних умовах

Психолого-педагогічний супровід виховання моральності в сучасних умовах

Категорія: Технології навчання
роль морального виховання
Виховання - єдиний цілісний процес і, зрозуміло, людина не виховується по частинах. Коли ми говоримо про виховання взагалі, в першу чергу мається на увазі моральне виховання, так як прояви моральності пов'язані зі ставленням до самого себе, суспільства, діяльності. Моральне начало пронизує всю практичну діяльність людини, в тому числі і розвивається, тому не можна розглядати моральне виховання лише як розділ виховання, швидше, треба говорити про змістоутворюючу роль морального виховання у вихованні людини взагалі. До основним, базовим завданням морального виховання можна віднести:
Психологічні аспекти успішності морального виховання полягають у необхідності:
- вироблення у студентів соціальної потреби поводити себе морально;
- створення умов для набуття студентами досвіду моральної поведінки, можливості застосування моральних знань у повсякденному житті;
- навчанні вихованців відповідними формами моральної поведінки;
- релевантної зворотного зв'язку моральної поведінки учнів з точки зору тих норм, якими вони повинні оволодіти.
У молодшому віці закладається фундамент моральної поведінки, відбувається засвоєння моральних норм і правил поведінки, починає формуватися спрямованість особистості. Засвоєння дітьми моральних знань - досить складний процес; воно вимагає від самого школяра моральної активності, а від вихователів-відомого педагогічного такту і тонкощів, адже уявлення дітей про моральність ширші, ніж їх реальна поведінка. Але такий випереджальний розвиток моральних уявлень дуже важливий - студент матиме орієнтир для вибору способу поведінки в нових для нього ситуаціях.
Саме в підлітковому і юнацькому віці відбувається формування ціннісно-смислової сфери особистості людини, тому йому просто необхідна допомога дорослого. Дуже важливе значення має створення такої групи для підлітка, де, з одного боку, він почував себе в безпеці, зрозумілим і прийнятим, а, з іншого боку, отримав би чітку орієнтацію в основних життєвих цінностях.
Спільно з А.Ананьевым нами було досліджено розвиток ціннісно-смислової сфери особистості підлітків під впливом освітнього середовища, створюваної в колективах туристського відділу установи додаткової освіти.
На рівні нормативних ідеалів найбільш значущими для підлітків експериментальної групи виявилися такі типи цінностей: доброта, самостійність і універсалізм (те, на чому ґрунтується пошук свого шляху), а найбільш незначущими: - влада, гедонізм і традиції (те, що символізує для них норми, прийняті в конкретному суспільстві). На рівні індивідуальних пріоритетів найбільш значущими для тих же підлітків виявилися такі типи цінностей: самостійність, стимуляція, доброта, а самими незначущими: влада, традиції, досягнення.
При аналізі семантичного поля поняття «Мої цінності» з'ясувалося, що пріоритетними цінностями для підлітків експериментальної групи (це ті поняття, які більшість підлітків позначило тим же кольором, що і поняття «мої цінності») є: пізнання (37%), мудрість (31%) і моя думка (28%). Найбільш значущими цінностями для підлітків є: гедонізм, досягнення, доброта, а самими незначущими - влада, традиції і комфортність.
Для формування зрілої і адекватної системи цінностей підлітка необхідно вплив розвиваючої, інформаційно-збагаченої середовища. У проведеному експерименті для підлітків були створені умови для багатоденних туристичних походів. Основні психологічні механізми, які дозволили створити спеціальні умови для розвитку ціннісної сфери підлітків: групова атмосфера, інформаційна насиченість, сполучена з сенсорною депривацією, нейтралізація сторонньої уваги, вплив природи і т.д.
За досліджуваний період збільшилися показники за наступними типами цінностей: самостійність, доброта, традиції, безпека і досягнення. За такими типами цінностей показники зменшилися: стимуляція, конформність, влада і гедонізм. Таким чином, можна констатувати, що підлітки, які займаються в туристичних колективах, показали і гнучку відкриту змінами систему цінностей. У той же час в контрольній групі підлітків були відзначені цінності, що відображають більшою мірою егоцентричну, а не альтруїстичну спрямованість.
Що стосується методів морального виховання, головний шлях морального формування дитини - спілкування з дорослими, і чим багатше спілкування, тим активніше протікає моральне виховання. Варто використовувати потенціал навчальних предметів, а також позакласної роботи. Неможливо переоцінити важливість узгодженості дій сім'ї і навчального закладу, а також цілеспрямоване вплив ЗМІ на розвиток моральності.
Висновки:
1. Практика показує, що спроби окремих освітніх установ спрямувати зусилля на виховання окремих властивостей і якостей в учнів проходять безсистемно і пов'язані з низкою труднощів психолого-педагогічного характеру. Тільки комплексний, концептуальний підхід дозволяє ефективно вирішувати завдання, пов'язані з вихованням.
2. Моральне виховання має особливе, смислове значення в загальній системі виховання. Завданнями морального виховання є формування моральної свідомості, розвиток моральних якостей і формування досвіду поведінки, відповідає прийнятим нормам.
роль морального виховання
Шановний користувач, Ви зайшли як незареєстрований відвідувач. Ми пропонуємо Вам пройти реєстрацію для просмотра усієї інформаціі ПОРТАЛА!
Коментувати новину
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Ввести код: