Зареєструватись    Увійти
Авторизація
» Технології навчання » Від педагогічної психології до психології освіти

Від педагогічної психології до психології освіти

Категорія: Технології навчання
психологія освіти
Освіта людини була, є і буде тим компонентом державної системи, який визначає її інтелектуальний потенціал, а, отже, соціально-економічний статус.
В останні два десятки років педагогічна психологія, як галузь психології, яка обслуговувала традиційно Інститут шкільної, середньої та вищої освіти, стає інтегратором знань про людину на всіх етапах його життєвого шляху. Це обумовлено тим соціальним запитом, який сучасні реалії, пред'являють до людини.
Можна назвати кілька факторів, що зробили вплив на формування предмета педагогічної психології в попередньому столітті. Це, насамперед біхевіоризм (Дж. Уотсон, Е. Толмен, Б Скіннер), під впливом якого серйозний розвиток отримав такий розділ педагогічної психології, як навчання. По-друге, ця теорія розвиваючого навчання (К.С. Виготський, Д.Б. Ельконін, В.В. Давидов, Л.В. Занков та ін..); теорія поетапного формування розумових дій П.Я. Гальперін, Тализіна Н.Ф.), теорія проблемного навчання (В. Оконь, М.І. Махмутов, А.М. Матюшкін та ін.); теорія управління процесом навчання (В.П. Беспалько, А.І. Раєв, В.А. Якунін та ін.); теорія психології праці та особистості вчителя (Н.В. Кузьміна, А.І Щербаков та ін.) Як фактор, формування предмета педагогічної психології в минулому столітті, потрібно розглядати і політичні установки того часу, під впливом яких велася робота всіх ланок системи освіти.
Можна виділити ряд причин, по яких відбувається розширення предмета педагогічної психології та становлення психології освіти. По-перше, слабкий вплив результатів наукових досліджень у галузі педагогічної психології на педагогічну практику. Наприклад, гасло: «вчити вчитися» висувається з 50-х років, він актуальний і донині; поетапне формування розумових дій не отримало широкого розповсюдження.
По - друге, за останні десятиліття істотно розширилися можливості для самоосвіти, цілеспрямоване навчання перестало бути єдиним джерелом отримання освіти: з'явилися різні джерела інформації; доступність дистанційного навчання; носії знань привабливі для оволодіння, активізують, стимулюють до самостійності і пошуку. По-третє, на вітчизняну психологію, у тому числі і педагогічну, впливає гуманістична психологія: орієнтація на особистісно-орієнтований підхід в процесі навчання, реальна можливість диференційованого і індивідуального підходу у навчанні завдяки комп'ютерним технологіям; розвиток різних типів шкіл і, відповідно, різноманіття концепцій і програм їх реалізації. По-четверте, виникла потреба в неперервній освіті та самоосвіті: відбувається зміщення акцентів з навчання людей шкільного та студентського віку та розвиток програм навчання людей будь-якого віку (від народження до похилого віку); формування у людей установки на відсутність гарантованої зайнятості і необхідності відповідати вимогам ринку праці, тобто все життя навчатися, перевчатися.
Існують очевидні свідчення того, що йде активне розширення предмета педагогічної психології та становлення психології освіти.
Виникли нові напрями досліджень, що відображають активний розвиток педагогічної практики: психологічна гуманітарна експертиза освіти, психологічні основи інновацій в освіті, психологічна культура в освіті, психологічна безпека освітнього середовища, психодіагностика в освіті, психологічні основи навчання людей різного віку (від народження до похилого віку), психологічне здоров'я учасників освітнього процесу та ін.
Відбулася актуалізація проблеми співвідношення цілеспрямованого навчання і самоосвіти. Про це свідчить збільшення на ринку праці успішних «самоуків», розвиток творчого потенціалу поза освітніх установ і програм, становлення освітніх установ, що мають альтернативні концепції стандартного підходу і ін.
Щоб скоротити розрив між теорією психології освіти та педагогічною практикою необхідно залучати психологів при виконанні держзамовлень по створенню підручників і навчально-методичних комплексів для різних освітніх установ, активізувати розвиток психологічних служб в освіті та інших галузях, авторам теорій займатися розробкою основ їх впровадження.
психологія освіти
Шановний користувач, Ви зайшли як незареєстрований відвідувач. Ми пропонуємо Вам пройти реєстрацію для просмотра усієї інформаціі ПОРТАЛА!
КОМЕНТАРІ (1)
SomIllus 14 2018 16:29
юмористическое стихотворение чехова
где был соломон
д крюково чеховский район московская область
100 лучших игр на андроид 481
Кудесан с калием и магнием таблетки инструкция по применению цена 3456
Как на андроид поставить свою музыку на звонок 2be5
Великолепный век империя кёсем 61 серия 6fa8
Разборка портер 1 в москве 920
yatkzytkpdra
cohzwaywecmb
xrtrbtohazhh
rzrldrmureorence
ария кипелов осколок льда загрузить
загрузить flash on call полная версия
surface 1516 64gb
Цитувати          1
Коментувати новину
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Ввести код: