Зареєструватись    Увійти
Авторизація
» Технології навчання » Формування класифікації компетентності сучасних фахівців

Формування класифікації компетентності сучасних фахівців

Категорія: Технології навчання
Сучасне суспільство
Сучасне суспільство характеризується динамічними трансформаційними змінами в усіх сферах життя. Зокрема, протягом останніх десятиліть у багатьох країнах світу змінилася суспільна парадигма - від технократичної до індустріальної, від індустріальної до постіндустріальної (інформаційної).
Постіндустріальне суспільство - це не тільки масштабне просування результатів науково-технічного прогресу до масового споживача, але і значні зміни соціально-економічних умов життя людей.
Процеси, що протікають у суспільстві, породжує ланцюг нових принципово важливих тенденцій у розвитку та функціонуванні вищої школи. До таких змін можна віднести масовий характер вищої освіти, скорочення участі держави в фінансуванні, зростання вимог до ефективності підготовки, трансформацію сприйняття моделі академічних знань.

Сучасне суспільство


Оскільки зміст нової моделі академічних знань є надзвичайно важливим для розуміння перспектив вищої освіти, розглянемо її характерні риси:
- знання спрямовуються на прикладний контекст;
- знання стають між предметними;
- форми породження знань неоднорідні, монополія держави розмивається;
- зростає соціальна відповідальність;
- розширюється база систем контролю знань, змінюється критеріальність оцінювання знань.
Вимоги високої технологічності навчального процесу забезпечуються переходом до модульного структурування навчального матеріалу, тобто подання змісту навчальної дисципліни блоками, які мають самостійне практичне значення. Така організація навчального матеріалу дозволяє варіювати змістом підготовки і погоджувати навчальні плани у різних вищих навчальних закладах (академічна мобільність студентів).
Слід зауважити, що перехід до ступінчастої вищої освіти вимагає не формального поділу циклу підготовки спеціаліста на частини (сходинки), а адекватне змістовне наповнення кожної щаблі.
Зміст підготовки визначається цілями і завданнями підготовки, які формулюються вимогами суспільства до фахівця. Особливу актуальність набуває проблема адекватності цілей і завдань підготовки педагогічних кадрів вимогам суспільства, оскільки традиційно організація і зміст професійної освіти майбутніх учителів характеризується значним консерватизмом.
Компетентність можна розглядати як інтегративне поєднання здібності (знання, уміння і навички) і особистої зацікавленості (мотивація).

Сучасне суспільство


Європейськими університетами учасниками Болонського процесу визначені і класифіковані такі компетентності бакалаврів і магістрів:
1) загальні компетенції:
- інструментальні;
- міжособистісні;
- системні;
2) спеціальні компетентності:
- спеціальні інваріантні (для різних предметних областей вищої освіти);
- спеціальні варіативні (окремі для кожної предметної області - напряму вищої освіти).
Спеціальні компетентності - це готовність самостійно виконувати професійну діяльність, здатність самостійно підвищувати кваліфікацію. Спеціальні компетентності стосуються конкретно - предметною діяльностю.
Компетенцію можна отримати завдяки своїй особистій активної і продуктивній діяльності, особистої творчості, через неповторне особисте буття.
Шановний користувач, Ви зайшли як незареєстрований відвідувач. Ми пропонуємо Вам пройти реєстрацію для просмотра усієї інформаціі ПОРТАЛА!
Коментувати новину
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Ввести код: