Зареєструватись    Увійти
Авторизація
» Технології навчання » Новий погляд на організацію лекцій для студентів

Новий погляд на організацію лекцій для студентів

Категорія: Технології навчання
Новий погляд на організацію лекцій для студентів
Лекція створює умови для пробудження інтересу студента до самостійного поглибленого вивчення науки. Таким чином, можна припустити, що правильне розуміння ролі лекцій в навчальному процесі вищого навчального закладу сприятиме успішній дидактичної адаптації студентів-першокурсників.
За віковими та психофізіологічними характеристиками старшокласники і студенти-першокурсники схожі. Тому, основні характеристики шкільної лекції були принесені з дидактики вищої школи. Тоді як, застосування лекції повинно базуватися на розумінні її як окремої і самостійної організаційної форми навчання загальноосвітньої школи.
Для активізації пізнавальної діяльності учнів у навчанні природничих дисциплін, слова лектора поєднуються із візуальним сприйняттям об'єктів і явищ, спрямованого на синтез образного і логічного мислення. Це досягається завдяки демонстрації дослідів, об'єктів живої природи, що дозволяє безпосередньо спостерігати за пояснювальними явищами або побічно, з допомогою відеофільмів, малюнків, таблиць, схем на дошці та ін.
Крім того, поліпшує сприйняття лекції постановка запитань до учнів, розкриття лектором протиріч в науці та шляхів їх вирішення, повідомлення цікавих відомостей з біографії вчених, використання фактів, які відомі учням з власних спостережень, набутого життєвого досвіду і т.д.
Звичайно, студенти-першокурсники вищих навчальних закладів відрізняються низьким початковим рівнем сприйняття лекційного матеріалу. Це пояснюється невмінням своєчасно і цілеспрямовано концентрувати і розподіляти увагу, застосовувати розумові прийоми. Тобто, більшість студентів-першокурсників відчувають труднощі в конспектуванні лекційного матеріалу.
У вищих навчальних закладах конспектування є одним з елементів активного слухання лекцій. Вміння студентів робити розумні записи вважаються важливою ознакою педагогічної ефективності лекції.

Новий погляд на організацію лекцій для студентів


Метою конспектування є оволодіння матеріалом, тому при написанні конспекту легше концентрується увага, збільшуються можливості запам'ятовування.
З метою посилення педагогічної ефективності лекції, як організаційної форми навчання студентів-першокурсників, вчені вважають доцільним доповнення її основних етапів організаційної структури ще однією стадією - актуалізацією опорних знань.
Проведення на початку кожної лекції короткочасного контролю рівня засвоєння студентами теоретичних знань матеріалу попередньої лекції дозволить надати цілісності навчального курсу, активізувати сприйняття та усвідомлення нового лекційного матеріалу студентами-першокурсниками.
Лектору це дозволить виявляти реальний стан систематичності самостійної підготовки студентів і коригувати навчальний процес. Цей етап може реалізовуватися через застосування усних, письмових і програмованих форм контролю, з допомогою таких методів, як:
- індивідуальне усне опитування;
- фронтальна контрольна бесіда;
- короткочасна контрольна робота;
- термінологічний диктант тощо.
Аналізуючи розвиток лекцій у навчальному процесі загальноосвітніх навчальних закладів можна відзначити їх широкі можливості в наданні цілісності процесу засвоєння учнями програмного матеріалу. Зокрема, вступні або оглядові лекції використовуються на початку вивчення теми або розділу, в середині вивчення - лекції для конкретизації та поглиблення знань або поточні чи інформативні лекції.
На завершальному етапі вивчення проводять узагальнюючі, систематизуючі і підсумкові лекції. Сучасна шкільна лекція розширює свої можливості завдяки впровадженню діалогів, диференційованого підходу, індивідуальних форм.
Новий погляд на організацію лекцій для студентів
Шановний користувач, Ви зайшли як незареєстрований відвідувач. Ми пропонуємо Вам пройти реєстрацію для просмотра усієї інформаціі ПОРТАЛА!
Коментувати новину
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Ввести код: