Зареєструватись    Увійти
Авторизація
» Технології навчання » Чи є користь від програм для розвитку пам'яті

Чи є користь від програм для розвитку пам'яті

Категорія: Технології навчання
Чи є користь від програм для розвитку пам'яті

Вивчення пам'яті присвячено безліч наукових праць і монографій, але, незважаючи на це вона як і раніше багато в чому залишається «річчю в собі» як для фахівців, так і для простих людей. За великим рахунком нам досі невідомо, яким чином працює наша система зберігання даних". Ще зовсім недавно панувала теорія, що закони функціонування мозку і пам'яті незмінні. Існувала думка, що мозок здатний до розвитку тільки в дитячому віці, а потім змінюється тільки у бік погіршення. Це переконання ґрунтувалося на трьох факторах:

  • надзвичайно рідкісні випадки одужання пацієнтів з ушкодженнями мозку в минулому;
  • не вивченість мозкової діяльності на нейронному рівні;
  • щодо мозку, як до механізму, а механізми, як відомо, не змінюються і не ростуть.

Зрозуміло, що у різних людей у різному віці мозок і, відповідно, пам'ять може працювати і гірше, і краще. Оцінити це можна тільки одним способом, обчислити співвідношення «вхідної» та «вихідної» інформації. Але зробити це складно. Ще більш складно вирахувати ефективність впливу на пам'ять і діяльність мозку різних методик і програм. По-перше, на людей по-різному діє той чи інший спосіб тренування. А по-друге, тест не буде чистим, так як при випробуванні кожного наступного програмного продукту буде накопичуватися вплив, залишене попередніми.

Проте зараз більшість фахівців сходяться в одному, що пам'ять здатна розвиватися при систематичній її тренуванні. Це логічно і не суперечити головним законам, за якими існує людський організм. В підтвердження цьому можна навести результати одного дослідження, опубліковані в книзі Нормана Дойджа «Пластичність мозку. Приголомшливі факти про те, як думки здатні змінювати структуру і функції нашого мозку».

Загальновідомо, що у людей похилого віку активність мозкової діяльності знижується, а пам'ять погіршується. Один з експериментів полягав у тому, що група людей у віці 60-87 років займалася 10 тижнів по 5 годин на тиждень за програмою поліпшення слухової пам'яті. Після завершення курсу, проведене тестування показало значне поліпшення цього виду пам'яті – результати відповідали тестів вікової групи 40-60 років. Повторний тест, проведений через три місяці, ці результати підтвердив.

Як працює пам'ять

Поганої пам'яті у людей не існує «за визначенням». Кількість інформації, яку може зберігати наш мозок величезна. Просто є люди, які вміють користуватися своєю пам'яттю, нехай і на несвідомому рівні, а є ті, які до цього нездатні. У перших у цьому сховищі всі класифіковано, розкладено по поличках і пред'являється на першу вимогу. А у других воно більше схоже на склад випадкових речей, хоча і наповнений під зав'язку, але містить значно менше корисних даних.

Але, незважаючи на таку різницю у організації у всіх у нас є кілька різновидів пам'яті, що відрізняються часом зберігання інформації:

  • довготривала;
  • короткочасна;
  • миттєва.

У довготривалій ми зберігаємо тільки те, про що постійно думаємо і чим користуємося регулярно. Причому зберігаємо десятиліттями. Короткочасна використовується для зберігання поточної інформації, затримується вона там іноді на кілька тижнів, але потім, якщо не використовується, зникає. Мозок, як і людина, не дуже любить працювати, коли не мотивований, надто багато енергії витрачається при цьому. Миттєва пам'ять призначена для роботи протягом хвилин і секунд. Працює вона, наприклад, при оцінці дорожньої ситуації, стеженні за рухомим об'єктом. Але варто нам перевести погляд або сконцентруватися на чомусь іншому вся інформація в ній «обнуляється».

Процес переходу інформації з короткочасної пам'яті в довготривалу — активний процес в мозку, що вимагає значних витрат енергії. Якщо перевантажувати короткочасну пам'ять, не даючи часу мозку перевести важливу інформацію з неї у довготривалу, то ефективність запам'ятовування знижується. Тому при активній навчанні невеликі періоди відпочинку і розслаблення необхідні.

Розвиток короткочасної і миттєвої складовою нашої пам'яті – пряма дорога до збільшення ефективності довготривалої, яка в кінцевому підсумку робить свій вплив і на наші когнітивні здібності (інтелект). А розвивати їх можна, тільки тренуючи і постійно застосовуючи в повсякденному житті.

Але це не все. Практика показує, що найкраще запам'ятовується те, що викликає інтерес, зрозуміло і супроводжується емоціями. Зазубрювання «чого попало» - марна трата часу. А так як інтереси у всіх різні, то і матеріал для тренувань повинен бути різним. Саме тому поширений і повторюваний з посібника посібник рада покращувати пам'ять, заучуючи вірші, допомагає далеко не всім. Що робити тим, хто байдужий до поезії?

Власне, на цих двох принципах: тренуванні короткочасної пам'яті з використанням різноманітної інформації і ґрунтується робота численних комп'ютерних програм. Таке тренування пам'яті відрізняється від звичайної тим, що використовуються зображення предметів, а не самі предмети, що значно полегшує організацію самого процесу. На комп'ютері можна змоделювати все, що завгодно.

Тренування миттєвої (робочої) пам'яті

Ми вже говорили, що розвиток короткочасної і миттєвій пам'яті – ключ до всього процесу запам'ятовування. Ця пам'ять цінна ще й тим, що вона обробляє не тільки зовнішню інформацію, взяту з довготривалої і короткочасної пам'яті. Власне, багато дослідників вважають, що саме в її роботі і полягає процес мислення.

Великого сенсу перераховувати існуючі комп'ютерні програми для розвитку пам'яті немає. Досить сказати дві речі:

  • будь-яка людина може знайти серед цієї безлічі корисну програму саме для нього;
  • всі вони, за невеликим винятком, мають один характерний недолік – обмежений набір і однотипність тестів робить неможливою комплексну тренування пам'яті.

Виділяється із загального ряду ресурсів, присвячених розвитку пам'яті, персональний сайт Пігарєва А. Ю. На ньому є все, і написана зрозумілою мовою концепція і методика оцінки пам'яті, і цілий комплекс тренажерів, що дозволяють її розвинути. Мабуть, єдиний недолік ресурсу - це неможливість пройти тести без реєстрації. Але це переборне – достатньо написати лист власнику.

Шановний користувач, Ви зайшли як незареєстрований відвідувач. Ми пропонуємо Вам пройти реєстрацію для просмотра усієї інформаціі ПОРТАЛА!
Коментувати новину
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Ввести код: