Зареєструватись    Увійти
Авторизація

Світогляд теж мода

Категорія: Україна-молодь
Світогляд теж мода

Одне з визначень моди звучить так: «Мода - сукупність смаків, звичок і преференцій якої-небудь групи людей, в певний час». Ключовими словами тут, очевидно, є «у якої-небудь групи в певний час», тому що саме ця характеристика дає нам підстави розглядати сукупність звичок і поглядів як «моду». А от якщо в певний час якась, досить широка, група людей показово зневажливо ставиться до «моді», — значить, бути немодним — модно?

Парадокс, але це так. Те, як ми конструюємо собі власний ідеал і вибираємо коло інтересів і цінності, висловлюємо почуття, погляди і емоції, ми робимо, враховуючи моду.

Мода на протест

В Америці в 50-х з'явилася група письменників, так звані «бітники». Для початку – просто група друзів (Аллен Гінзберг, Уїльям Берроуз, Джек Керуак і інші), які пишуть вірші і прозу, захоплюються лівими ідеями і східними релігіями, критикують «споживче товариство», хочуть свободи, приймають наркотики, подорожують автостопом, протестують проти суспільних норм. Творчість цієї групи стає популярним серед молоді, а разом з творчістю – і їх спосіб життя, і набір світоглядних та ідеологічних преференцій (принаймні значна частина). На початку 60-х – весь перелік характеристик вже можна застосовувати до цілого покоління молоді, - мова про рух хіпі.

Можна, звичайно, в цьому контексті говорити про соціальних передумовах, ідеологічному кліматі, можна і творчість бітників розглядати як продукт певної ситуації, а не як рушій. Але можна говорити і про моді. Так, бітники створили моду на певні наркотики і на свободу сексуальних відносинах, на подорож автостопом, на нонконформізм, навіть на написання віршів. Просто вони створили певний привабливий образ, придатний для наслідування, певну модель, за якою можна було конструювати власну особистість. Вони створили також гарний образ певного способу життя і, крім того, сформулювали під нього ідейну основу, наділивши його змістом, – ідеальний продукт для споживання, який в якійсь мірі визначив біографії цілого покоління. В той час йшла мова про «світогляді», а тепер часто можна почути висловлювання на кшталт: «в шістдесятих роках була мода на лівизну» (де «лівизна» вживається у широкому значенні, як будь-які антигромадські настрою)

Стиль афроамериканців

Мода часто оперує образами, певної «сукупністю». Ось ще кілька прикладів. Коли такий музичний напрямок, як реп, спочатку продукт чорного населення, завоював широку популярність, білі підлітки почали наслідувати стилю одягу, стилю спілкування і стилю життя афроамериканців. Простіше кажучи, мода на реп змусила білих захотіти стати чорними, або, принаймні, бути на них в міру можливостей максимально схожими.

«Старий Хем»

Письменник Ернест Хемінгуей створив переконливий, наділений рисами автобіографічності, образ представника так званого «втраченого покоління», — «зневіреного» і «цинічного» покоління, «зламаного» участю у Першій світовій війні, любителя джазу, алкоголю і небезпеки. Хемінгуей став надзвичайно модним у Радянському Союзі в шістдесятих-сімдесятих роках, відповідно модним став і створений їм образ, — скептичне світогляд, звернення «старий», захоплення джазом, широкі бороди і грубі светри. Так, спокушений романтикою, радянський інтелігент відтворював власним стилем поведінки і мислення певний типаж, сформований при зовсім інших історичних обставин.

Емо, готи, панки та інші

Молоді люди проблему власної ідентичності сприймає гостріше. Субкультури пропонують вже готові цілісні образи. Причому, у виборі субкультури важливим є також фактор соціальної групи, адже належність до деяким з них вимагає, скажімо, більшої суми грошей у гаманці — йде мова про вимоги щодо зовнішнього вигляду або про стимулюючих речовини, яким віддається перевага. Але часто якась субкультура може ставати модніше і, відповідно, виходити за межі власної соціальної групи. Хоча це свідчить швидше про те, що модним стає стиль певної субкультури, переважно її зовнішні характеристики. Але очевидно, що коли Жан Поль Готьє брав за основу своїх колекцій стиль панк, він цим самим пропагував і певну, якщо не позицію, то, принаймні, позу, а це теж до чогось зобов'язує.

Мода на розкіш

Останнім часом популярний так званий «гламур», — по суті, мода на розкіш. Тобто сьогодні модно бути багатим. І, до речі, ця мода розцвіла в Росії набагато сильніше, ніж у країнах Європи. Звичайно, те, що серед людей з достатком нижче середнього прийнято «бути багатим», це парадокс. Тому вони намагаються просто виглядати так, ніби ти «багатий»: побільше різнокольорових каменів і жовтого металу, блискучі тканини, шкіра, під екзотичних звірів... Але йдеться не тільки про «розкішної» одязі, яку дійсно можна зараз придбати за доступною ціною, — завдяки Туреччини і Китаю, — йдеться знову ж таки про набір вимог, яких потрібно дотримуватися. Спокусливий образ багатою і красивою життя, яка здається такою доступною, змушує представників low-middle class визначати власну особистість в категоріях зовсім іншої соціальної групи. Просто напрошується критика помилкового класової свідомості.

Звичайно, можна ще говорити про маркетингових стратегіях, про медіа, кіно і державній політиці, навіть про теорії змови, — механізмів зародження і поширення моди може бути дуже багато. Але завжди йде йдеться про імідж, який здатний зачарувати або залучити «групу людей», викликати в них бажання його привласнити. І тут згадується хрестоматійна історія про образ «юного Вертера», створений Гете, який виявився наскільки привабливим, що прагнення його успадковувати викликало в Німеччині хвилю самогубств на ґрунті нещасливого любові»...

Шановний користувач, Ви зайшли як незареєстрований відвідувач. Ми пропонуємо Вам пройти реєстрацію для просмотра усієї інформаціі ПОРТАЛА!
Коментувати новину
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Ввести код: