Зареєструватись    Увійти
Авторизація
» » Пошкодження нирок при закритих травмах або пораненнях

Пошкодження нирок при закритих травмах або пораненнях

Категорія: Невідкладна хірургічна допомога населенню
пошкодження нирок
Закриті пошкодження нирок у мирний час за частотою займають третє місце після ушкоджень паренхіматозних органів черевної порожнини - печінки і селезінки. Нерідко спостерігається поєднана травма нирок та інших органів черевної та грудної порожнин, черепа, хребта, кісток таза. Закриті пошкодження нирок виникають внаслідок різкого удару в поперекову область, здавлення, падіння з висоти. Навіть незначна травма хребта і поперекової області може викликати пошкодження нирки при наявності в ній патологічних змін (піонефрозу, гідронефрозу). Велике значення має також зміна гідростатичного тиску в нирці.
Розпізнавання закритого ушкодження нирок утруднюється важким станом потерпілого, наявністю поєднаних ушкоджень, шоку, алкогольного сп'яніння тощо Як при відкритих, так і при закритих пошкодженнях характерними ознаками травми нирок є біль у ділянці нирок, навколо ниркова гематома і гематурія. Біль за своїм характером може бути тупий, гострий, іррадіюючи в пахову область. Іноді больовий синдром обумовлений переломом XI і XII ребер, гострі осколки яких ранять нирку. Скупчення крові в при нирковій і поза очеревинній клітковині викликає утворення видимої і пальпіруючої припухлості на стороні пошкодження. При розривах нирки до вилилась крові може домішуватися сеча, і утворюється урогематома. Найбільш постійною і цінною ознакою пошкодження нирки є гематурія. Цей симптом може бути відсутнім при відриві судинної ніжки, пошкодженнях сечоводу і закупорці його кров'яним згустком. Нерідко можуть спостерігатися також дизуричні розлади, біль у животі, ознаки подразнення очеревини, здуття живота, відсутність перистальтики.
Для уточнення діагнозу застосовують оглядову рентгенографію та екскреторну урографію, ангіографію та радіонуклідне дослідження. Особливими перевагами, інформативністю, доступністю і простотою відрізняється інфузійна урографія. Метод дозволяє виявити положення, форму і величину нирок, чашок, мисок і сечоводу. Недоліком методу є неможливість зробити дослідження у постраждалих з порушеною функцією нирок внаслідок шоку і анемії. Невідкладна ангіографія показана в тому випадку, якщо при екскреторній урографії не настало контрастування нирок. Сканування дозволяє виявити порушення функції нирок навіть при незначній травмі.
При закритих пошкодженнях перевагу слід віддавати консервативній тактиці. Застосовують гемостатичну, протишокову і протизапальну терапію під контролем стану гемодинаміки. Наростаюча гіпотензія та анемія, так само як і наростаюча гематурія при повноцінній консервативній терапії, є показанням до термінової операції. Велика (або наростаюча) паранефральна гематома підлягає ревізії з метою гемостазу і дренування шляхом люмботомії. Екстрена нефректомія показана при роздавлені нирки або ниркової ніжки. При ізольованих пошкодженнях нирок застосовують люмботомію, при підозрі на поєднане пошкодження нирок і органів черевної порожнини - серединну лапаротомію. Обсяг втручання визначають після ревізії нирок і внутрішніх органів. Органозберігаючі операції допустимі при невеликих надривах або розривах ниркової паренхіми. Перед нефректомією хірург повинен упевнитися в наявності і функціональної повноцінності другий нирки. Незалежно від характеру втручання операцію закінчують дренуванням навколо ниркового простору. Якщо ж втручання здійснювалося через черевну порожнину, навколо ниркову клітковину дренують через контрапертуру в поперековій області, задній листок очеревини над ниркою зашивають і черевну порожнину також дренують.
Шановний користувач, Ви зайшли як незареєстрований відвідувач. Ми пропонуємо Вам пройти реєстрацію для просмотра усієї інформаціі ПОРТАЛА!
Коментувати новину
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Ввести код: