Зареєструватись    Увійти
Авторизація
» » Пошкодження печінки при закритих травмах або пораненнях

Пошкодження печінки при закритих травмах або пораненнях

Категорія: Невідкладна хірургічна допомога населенню
Пошкодження печінки
Травма печінки є одним з найбільш важких і частих закритих пошкоджень органів черевної порожнини.
Часте пошкодження печінки при травмі живота більшість авторів пояснюють масивністю і рихлістю органу, насиченістю його судинними та жовчними структурами, малою рухливістю, досить міцною фіксацією зв'язковим апаратом, близьким сусідством з реберним каркасом.
Пошкодження печінки викликається здавленням, прямим ударом в живіт або в нижню частину грудної клітини або непрямим впливом на орган сили тяжіння та інерції при падінні з висоти. Розташування печінки між грудною та черевною порожнинами робить її однаково вразливою як при травмах живота, так і при пошкодженнях грудної клітки і поперекової області. Зустрічаються розриви, тріщини, розтрощення, відриви печінки. Найчастіше зустрічаються розриви з порушенням цілості капсули, але можливі і розриви в глибині органу з крововиливом в паренхіму. При травмах печінки дуже швидко розвиваються процеси некробіозу гепатоцитів і тромбоз судин, що іноді поширюються далеко за межі зони ушкодження. Цим пояснюють в ряді випадків тяжкість клінічного перебігу та несприятливі результати.
Клінічні прояви закритих ушкоджень печінки відрізняються різноманіттям залежно від характеру травми, патологоанатомічних змін, множинності ушкоджень. Клінічна картина складається з ряду загальних і місцевих ознак, тісно пов'язаних з об'ємом крововтрати і тяжкістю супутніх ушкоджень. Навіть при ізольованих пошкодженнях печінки клінічна симптоматика відрізняється поліморфізмом і виділити патогномонічні ознаки не завжди вдається.
Важкість перебігу травми печінки зумовлена насамперед кровотечею і закінченням жовчі в черевну порожнину, які супроводжуються подразненням очеревини і розвитком шоку. Чітко вимальовується різниця в частоті окремих симптомів при ізольованих і поєднаних пошкодженнях печінки. При поєднаних травмах відсутність таких важливих симптомів, як хворобливість, напруга черевної стінки, подразнення очеревини, нерідко призводить до недооцінки тяжкості травми.
При ізольованому пошкодженні печінки провідними є ознаки шоку і внутрішньочеревної кровотечі. Більшість авторів вважають, що в перші години після травми превалюють симптоми шоку, а надалі - ознаки наростаючої внутрішньої кровотечі. Провести чітке розмежування між проявами шоку і внутрішньої кровотечі не завжди вдається.
Кровотеча при невеликих пошкодженнях печінки зазвичай носить паренхіматозний характер і прояви його незначні. Нечітка симптоматика внутрішньої кровотечі відзначається і при розривах купола печінки.
Зовнішній вигляд, дані анамнезу та обставини отримання травми, огляд потерпілого дозволяють виявити місце прикладання травмуючої сили і напрям удару. Виявлення саден, підшкірних гематом, ран і переломів нижніх ребер в області, що відповідає проекції печінки, дозволяє припустити пошкодження даного органу.
Больовий синдром - непостійний ознака пошкодження печінки, інтенсивність, характер і локалізація болю можуть бути різними. У деяких хворих можлива іррадіація болю в праву лопатку, плече, шию. Правильна оцінка больових відчуттів постраждалими може бути відсутньою у зв'язку з порушенням або сп'янінням.
Хворобливість при пальпації і напруга м'язів (також непостійна ознака) частіше всього локалізуються в правому підребер'ї. Штовхоподібне здавлювання нижніх відділів грудної клітини провокує появу болю або посилює її. Через посилення болю постраждалі не можуть глибоко вдихнути. Вже в найближчі години після травми визначається метеоризм. Притуплення перкуторного звуку в пологих місцях черевної порожнини свідчить про наявність внутрішньочеревної кровотечі. Чіткість цієї ознаки і феномен переміщення рідини знаходяться в прямій залежності від кількості вилилась крові. Скупчення її в піддіафрагмальному просторі проявляється збільшенням печінкової тупості. Скупчення крові в прямокишково-матковому або прямокишково-міхуровому поглибленні визначається при пальцевому дослідженні прямої кишки (нависання, зиблення).
Симптом Щоткіна-Блюмберга також непостійний, він частіше зустрічається при множинній і поєднаній травм живота, особливо при пошкодженні порожнистих органів. При ізольованому пошкодженні печінки цей симптом виражений лише в половині випадків і значно слабкіший, ніж при пошкодженні шлунка і кишечника.
Більшість діагностичних утруднень і помилок виникає в перші години після травми, коли класичні прояви внутрішньої кровотечі (гіпотензія, тахікардія, визначення вільної рідини в пологих місцях черевної порожнини, зниження гемоглобіну і гематокриту, зменшення числа еритроцитів, лейкоцитів та ін.) або відсутні, або недостатньо виражені.
Лабораторні дослідження (вміст еритроцитів, лейкоцитів, гемоглобіну, гематокриту, відносна щільність і в'язкість крові, ДЦК), простежені в динаміці, дозволяють отримати цінні дані для визначення крововтрати та уточнення діагнозу. Важливе значення має визначення активності амінотрансфераз сироватки крові (ACT і AJIT). За допомогою ультразвукової біолокації можна визначити наявність рідини (крові) в бічному каналі черевної порожнини, а в ряді випадків - дефекти паренхіми печінки і внутрішні печінкові гематоми.
Рентгенологічне дослідження при пошкодженні печінки дозволяє виявити високе стояння і обмеження рухливості правого купола діафрагми, збільшення тіні печінки. Звертають увагу на цілість ребер, що прикривають печінку. Можливості рентгенологічної діагностики при пошкодженні печінки обмежені у зв'язку з тяжкістю стану потерпілого, неможливістю досліджувати його в різних положеннях. В останні роки в цілях діагностики внутрішнього печінкового пошкодження судинних і жовчних утворень, для контролю ретельності гемостазу та повноти видалення всіх нежиттєздатних тканин органу почали застосовувати ангіо- і холангіографію.
Ангіографія, ультразвукова ехолокація особливо показані для діагностики ушкоджень печінки без порушення цілості її капсули, при внутрішній печінковій гематомі.
Самими достовірними методами діагностики закритих ушкоджень печінки є лапароцентез і лапароскопія.
Шановний користувач, Ви зайшли як незареєстрований відвідувач. Ми пропонуємо Вам пройти реєстрацію для просмотра усієї інформаціі ПОРТАЛА!
Коментувати новину
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Ввести код: