Зареєструватись    Увійти
Авторизація

Патології поза печінкових жовчних проток

Категорія: Невідкладна хірургічна допомога населенню
Патології
До патології поза печінкових жовчних проток, яка ускладнює гострий холецистит, в основному відносяться холангіт, холедохолітіаз, набряк (при папіломах) або стеноз великого сосочка дванадцятипалої кишки, спазм сфінктера печінково-підшлункової ампули, тубулярний стеноз та інші звуження і стриктури проток, здавлення ззовні, наприклад при лімфаденіті жовчного міхурового вузла.
Холангіт характеризується ознобом, гектичною температурою, інтоксикацією, збільшенням печінки, часто жовтяницею. Однак супутній холангіт може бути і під гострим, без явних клінічних проявів. У таких випадках діагноз встановлюють тільки під час операції шляхом оцінки стану проток (ознаки запалення їх стінки) і виду жовчі.
Камені в печінкових і в загальному жовчному протоках, будучи причиною порушення відтоку жовчі, створюють жовчну гіпертензію, негативно позначаються на функції гепатоцитів, сприяють виникненню холангіту і механічної жовтяниці. Наявність холедохолітіазу слід припускати до операції у всіх хворих з гострим холециститом, що протікає з ознаками холангіту і жовтяницею в період лікування або в анамнезі.
При поширенні запалення на зону великого сосочка дванадцятипалої кишки (у частини хворих у період хронічного перебігу) виникає стенозувальний папіліт з набряком сосочка, також створює жовчну гіпертензію. Результатом стенозувального паліпіту є стеноз великого сосочка дванадцятипалої кишки, який є самостійним патологічним фактором в період між нападами і при виникненні чергового нападу гострого холециститу. При папіліті і стенозі великого сосочка дванадцятипалої кишки в гістологічних препаратах знаходять різну ступінь запалення, аденоматоз і кістозні зміни папілярних залоз, фіброз, рубцювання, включаючи заміщення м'язової тканини сфінктера печінково-підшлункової ампули рубцевої, а також інші зміни. Але незалежно від переваги тих чи інших з них провідним є створюване ними порушення відтоку жовчі.
Гепатит і функціональна недостатність печінки можуть розвинутися внаслідок гострого холециститу до його дозволу або бути при рецидивуючому перебігу тим фоном, на якому розвивається черговий напад. Поєднання гострого холециститу та сформованого цирозу печінки буває дуже рідко і може вважатися казуїстикою. Клінічно супутній гепатит проявляється збільшенням печінки. Зазвичай пальпується закруглений чутливий край, який виступає з-під реберної дуги; при вираженому холестазі печінка щільна.
При різкому збільшенні печінки можлива атипова локалізація зони більшої хворобливості і перитонеальних явищ за рахунок відтискування запаленого жовчного міхура донизу до рівня пупка і навіть до правої клубової області. При цьому туга еластична консистенція збільшеної печінки може бути прийнята за напруження м'язів черевної стінки, а наявність низько розташованого вогнища запалення змушує припустити патологію органів «нижнього поверху» черевної порожнини.
Паренхіма печінки страждає в тій чи іншій мірі практично в кожному випадку гострого холециститу. Важкий гепатит зазвичай протікає з жовтяницею (паренхіматозною). Жовтяниця при ураженні паренхіми печінки, що поєднується з порушенням відтоку жовчі, носить змішаний характер.
Панкреатит як супутнє захворювання або ускладнення зустрічається приблизно в семи випадках гострого холециститу. Різні форми (стадії) гострого панкреатиту від набряклого до тотального панкреонекрозу можуть поєднуватися з різними формами гострого холециститу. При катаральному запаленні жовчного міхура може спостерігатися осередковий або навіть тотальний панкреонекроз, і, навпаки, при гангренозному холециститі буває помірно виражений набряк підшлункової залози. Клінічна картина гострого холецистинового панкреатиту залежить від ступеня залучення в процес жовчного міхура та підшлункової залози. Гострий холецистит може розвинутися також на тлі хронічного панкреатиту, про наявність якого відомо з анамнезу або ж його діагностують під час операції (при індуративному панкреатиті можливі здавлення жовчних проток і жовтяниця).
Отже, завданням кожного лікаря є детальне обстеження та діагностика хворих на гострий холецистит, із врахуванням можливих супутніх захворювань або ускладнень, які можуть бути в наявності.
Шановний користувач, Ви зайшли як незареєстрований відвідувач. Ми пропонуємо Вам пройти реєстрацію для просмотра усієї інформаціі ПОРТАЛА!
Коментувати новину
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Ввести код: