Зареєструватись    Увійти
Авторизація

Діагностика гострого холециститу

Категорія: Невідкладна хірургічна допомога населенню
холецестит
Основою діагностики гострого холециститу, безумовно, є клінічна картина захворювання. Гострий первинний холецистит або гострий повторний напад при хронічному рецидивуючому холециститі, як правило, починається раптово і характеризується швидко наростаючим болем у правому підребер'ї. Іноді гострому болю передує завзята біль тієї ж локалізації. У деяких випадках у перші години захворювання біль може відчуватися в надчеревній області. Можлива атипова локалізація болю в лівому підребер'ї (без супутнього панкреатиту), що пов'язано з індивідуальними особливостями іннервації - проходженням більшості чутливих нервових шляхів по лівому черевному нерву, проте у міру наростання запалення біль переміщується в праве підребер'я.
При гострому холециститі біль іррадіює з області правого підребер'я під праву лопатку, в праве надпліччя або шию справа, в область спини, за грудину, в область серця. При так званому холецістокардіальному синдромі Боткіна можлива ангінозна біль в області серця, іноді повністю затушовує біль у правому підребер'ї, помилково розцінюється як напад стенокардії або навіть інфаркт міокарда.
Больові симптоми, характерні для гострого холециститу:
1). Симптом Боаса - болючість при натисканні пальцем праворуч від VIII-X грудних хребців на спині.
2). Симптом Захар'їна - біль при постукуванні кінчиками пальців або натисканні на область проекції жовчного міхура (класичною точкою жовчного міхура - точкою Кера - є місце перетину зовнішнього краю правого прямого м'яза живота з реберної дугою, можливі індивідуальні відхилення вправо, вліво або донизу).
3). Симптом Мерфі - при положенні хворого лежачи на спині кисть лівої руки лікаря розташовується так, щоб великий палець знаходився нижче реберної дуги, приблизно у місці розташування жовчного міхура, а інші пальці розмістилися по краю реберної дуги, під час глибокого вдиху виникає гострий біль у животі під великим пальцем.
4). Симптом Мюссе - Георгієвського - болючість при натисканні над ключицею в точці між ніжками правого грудино-ключично-соскоподібного м'яза, де проходить діафрагмовий нерв.
Больові симптоми, характерні для хронічного холециститу, спостерігаються і при холециститі в більш вираженій формі у зв'язку з посиленням запалення.
5). Симптом Ортнера - болючість при легкому постукуванню ребром долоні по правій реберної дузі.
Клінічна картина гострого холециститу може бути різною залежно від ступеня запалення стінки жовчного міхура, залучення в патологічний процес поза печінкових жовчних проток, печінки, підшлункової залози.
При катаральному запаленні жовчного міхура, крім хворобливості при пальпації в правому підребер'ї, наявності тих чи інших наведених вище больових симптомів гострого холециститу, з'являється напруга м'язів передньої черевної стінки в цій області і тут же можуть визначатися слабо виражені симптоми подразнення очеревини, пов'язані з початком її запаленням. Іноді, якщо не заважає напруга м'язів, можна промацати збільшений болючий жовчний міхур. Інтоксикація відсутня або слабко виражена. Температура тіла субфебрильна або нормальна.
У міру переходу катарального запалення жовчного міхура, що може відбуватися в перші години захворювання або пізніше, інтоксикація наростає. Погіршується загальний стан хворого. Температура тіла підвищується до 38-39 ° С, часто після попереднього ознобу. Хворобливість при пальпації в області правого підребер'я посилюється. Внаслідок вираженої напруги м'язів в цій частині живота пальпація печінки не завжди вдається. Наростає запалення очеревини в області жовчного міхура - симптоми подразнення очеревини визначаються більш чітко.
При подальшому прогресуванні процесу з розвитком гангренозних змін в стінці жовчного міхура або гострій емпіємі міхура, стан хворого ще більш погіршується. Температура тіла може досягати 40° С і вище. Запалення очеревини поширюється вниз по правому боковому каналу і в бік надчеревної області. У черевній порожнині з'являється випіт (притуплення в пологих місцях, позитивний симптом флуктуації). Створюються умови для розвитку розлитого перитоніту.
Перфорація жовчного міхура в черевну порожнину при гострому холециститі настає при гангренозних змінах його стінки у хворих пізно госпіталізованих, з невиправдано затягнутим періодом спостереження в стаціонарі, із зниженими захисними пластичними властивостями очеревини (головним чином у осіб похилого віку).
При типовому перебігу гострого холециститу фоном є клінічна картина тривалого запалення з ознаками наростаючого розлитого перитоніту і загальним важким станом. Тому момент перфорації може бути не помічений. У хворих похилого віку у зв'язку з ішемічним некрозом стінки жовчного міхура перфорація може наступити рано, протягом 1-х діб. Навіть при збережених пластичних властивостях очеревини спайки не встигають утворитися, а також відсутнє місцеве запалення очеревини (крім серозної оболонки жовчного міхура). У цих випадках при перфорації відзначається раптове посилення болю і симптомів подразнення очеревини у правому підребер'ї, швидко розповсюджується донизу по боковому каналу з появою в черевній порожнині випоту і подальшим розвитком розлитого перитоніту. У момент перфорації, особливо при наявності гною в міхурі, можливий колапс.
Погіршення перебігу захворювання настільки очевидно, що сумнівів у необхідності термінової лапаротомії зазвичай не виникає. Однак в осіб з анергією або з точковою перфорацією перитонеальні явища стерті і наростають настільки повільно, що можливі помилки в оцінці стану хворого і запізнення з операцією.
Перфорація жовчного міхура в черевну порожнину з раптовим гострим початком і швидким розвитком перитонеальних явищ можлива і при хронічному виразковому холециститі. Якщо операцію виконують в перші години, то можна помітити відсутність ознак гострого холециститу. Згодом це стає неможливим через розвинуті перитонеальні явища.
Подібні випадки зазвичай помилково розцінюють як гострий холецистит, і тільки гістологічне дослідження видаленого жовчного міхура дозволяє уточнити діагноз.
Шановний користувач, Ви зайшли як незареєстрований відвідувач. Ми пропонуємо Вам пройти реєстрацію для просмотра усієї інформаціі ПОРТАЛА!
Коментувати новину
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Ввести код: