Зареєструватись    Увійти
Авторизація

Етіологія перитоніту

Категорія: Невідкладна хірургічна допомога населенню
Етіологія перитоніту
Найчастіше гострий гнійний перитоніт виникає як ускладнення гострих хірургічних захворювань органів черевної порожнини. Він спостерігається у 15-25% хворих з цією патологією (І.І. Дерябін, 1962; Н.П. Медведєв, В.А. Кузнєцов, 1970, В.С. Савельєв, 1970; В.Д. Федоров, 1974).
Рідше гострий гнійний перитоніт є ускладненням великих оперативних втручань на органах черевної порожнини; зокрема, післяопераційний перитоніт становить 14-15% всіх випадків перитоніту (І.А. Пєтухов, 1972; А.А. Запорожець, 1974). Іноді причиною його є відкриті та закриті ушкодження органів черевної порожнини.
З гострих хірургічних захворювань органів черевної порожнини найбільш частою причиною перитоніту є гострий апендицит - 65,4% випадків (В.Д. Федоров, 1974). Джерелом гострого гнійного перитоніту у жінок можуть бути гінекологічні захворювання. Крім того, перитоніт може розвинутися внаслідок переходу запального процесу на очеревину при гнійних процесах в поза очеревинному просторі, порожнини плеври.
У 80,5% хворих з гнійним перитонітом виявляють змішану мікрофлору, яка складається переважно із поєднань грамнегативної поліморфної паличкової флори і патогенного стафілокока (Л.Д. Романова і співавтори, 1977). При цьому негативна мікрофлора в основному представлена кишковою паличкою, протеєм та синьо гнійною паличкою.
В останні роки виявляється тенденція до підвищення питомої ваги грам негативної мікрофлори серед мікробних асоціацій, що містяться в перитонеальному ексудаті (К.С. Симонян, 1971; В.С. Маят, В.Д. Федоров, 1974; А.А. Шалімов та співавтори, 1981, та ін.) В. І. Соколов і співавтори (1983) вказують, що серед виявленої в перитонеальному ексудаті мікрофлори близько 50-70% складають недієздатні анаероби.
Рідкісним різновидом перитоніту є так званий первинний гострий перитоніт - пневмококовий, гонококовий та стрептококовий. Стрептококовий перитоніт виникає гематогенним шляхом при ангіні, грипі. Пневмококовий перитоніт може виникати як гематогенним шляхом (при пневмонії), так і шляхом проникнення інфекції через піхву, матку, маткові труби (при вульвовагініті).
Слід мати на увазі і такі рідкісні види специфічного перитоніту, як туберкульозний перитоніт, актиномікоз і сифіліс очеревини (А.А. Шалімов, В.Ф. Саєнко, 1977).
Отже, етіологія перитоніту вивчалась вченими-практиками досить широко та ґрунтовно. Водночас, з розвитком технічного прогресу та людства, розвиваються і все складніше піддаються лікуванню і хвороби. Саме тому, вченим необхідно постійно вивчати вказані питання і працювати над їх вирішенням.
Шановний користувач, Ви зайшли як незареєстрований відвідувач. Ми пропонуємо Вам пройти реєстрацію для просмотра усієї інформаціі ПОРТАЛА!
Коментувати новину
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Ввести код: