Зареєструватись    Увійти
Авторизація
» » Консервована кров та спеціальні плазмо замінні рідини

Консервована кров та спеціальні плазмо замінні рідини

Категорія: Невідкладна хірургічна допомога населенню
Консервована кров
При переливанні консервованої крові майже в 10% випадків спостерігаються ускладнення і в 0,1-2 % - летальні випадки. Проведені нами дослідження свідчать про неможливість усунення гіповолемії, незважаючи на повне відшкодування і навіть надлишкове заповнення крововтрати консервованою кров'ю. Чим важче і довше гіпоксія, тим більше виражений дефіцит ОЦК після гемо трансфузії, яка виконує передбачувану крововтрату. Це пояснюється депонуванням і секвестрацією крові в результаті порушення центральної гемодинаміки, мікроциркуляції і реологічних властивостей крові.
При декомпенсації кровообігу гемотрансфузії призводять до тимчасового механічного поліпшення кровообігу по капілярному руслу. Збільшення об'єму крові сприяє механічному розтягуванню атонічних артерій і вен, ще більшого порушення реологічних властивостей крові, що призводить до секвестрації перелитої крові і практично вимикає її з кровообігу. Тимчасово відновлене АД швидко знижується і не проявляє тенденції до підвищення, незважаючи на повторні гемотрансфузії.
У міру збільшення термінів зберігання консервованої крові в ній зростає вміст мікрозгустків (розмірами від 15 до 100 мкм), які можуть викликати мікротромбоемболію, особливо у легеневих капілярах, а також знижується дихальна функція еритроцитів. Порушенням гемоциркуляції і метаболізму сприяє кисла реакція консервованої крові, поступово наростаюча при її зберіганні.
Сучасна інфузійно-трансфузійна терапія повинна передбачати обмеження використання консервованої крові за рахунок широкого впровадження в клінічну практику спеціальних плазмо замінних рідин, ефективність яких значно вища, ніж цільної донорської крові.
При дефіциті еритроцитів і гемоглобіну трансфузійна терапія повинна носити в основному замісний характер. З цією метою бажано використовувати трансфузії еритроцитарної маси. Слід мати на увазі, що вона володіє слабкою гемодинамічною дією і її не можна переливати на тлі порушень мікроциркуляції.
Чим менше концентрація формених елементів і більше об'єм плазми, тим нижче в'язкість крові. Вона при цьому буде енергійніше циркулювати, особливо в периферичному судинному руслі, з меншою витратою енергії серця на опір.
Плазма подібно цільної крові володіє комплексом лікувальних властивостей і є природним гемо коректором. Вона має виражену гемо динамічну дію за рахунок підвищення колоїдно-осмотичного тиску і, отже, збільшення ОЦК в результаті припливу в судинне русло інтерстиціальної рідини, зменшення в'язкості крові, залучення в активний кровообіг депонованої крові і відповідного підвищення УОС і МОС. В даний час відзначається тенденція до обмеження використання плазми і застосуванню її складової частини - альбуміну, що має ряд переваг.
Альбумін відрізняється більш вираженим гемо динамічним ефектом за рахунок створюваного ним більш високого колоїдно-осмотичного тиску. Встановлено, що 1 г. альбуміну притягує в судинне русло 17 мл. рідини і рівноцінний 18 мл. рідкої плазми. В'язкість альбумінів нижче, ніж плазми, що дає виражений дезагрегаційний ефект. Альбумін містить до 20 цінних амінокислот, здійснює транспорт метаболітів і лікарських препаратів. При цьому відсутня небезпека зараження інфекційним гепатитом.
Протеїн являє собою 4,3-4,8% ізотонічний розчин білків плазми. Він містить 75-80% альбуміну і 20-25% глобулінів. За осмотичною активністю аналогічний людській плазмі.
Проте основне місце серед плазмо замінних засобів гемодинамічної дії належить препаратам середньо-низькомолекулярного декраїна (поліглюкін і реополіглюкін) і полівінілпіролідону (гемодез).
Гемодез - 6% розчин полівінілпіролідону з відносною молекулярною масою 12 ТОВ ± 2700. У ньому містяться іони натрію, калію, кальцію, магнію і хлору. В силу малої величини молекули гемодез дає слабко виражений і нестійкий гемо динамічний ефект. Має властивості ліквідувати стаз еритроцитів, зменшувати спазм мікросудин, зв'язувати токсини в судинному руслі і швидко виводити їх через нирки, викликати діуретичний ефект. Час циркуляції препарату в крові становить 6 ч.
Реополіглюкін - 10% розчин декстрану з відносною молекулярною масою 30 ТОВ-40 ТОВ. Має всі властивості декстрану. У силу низької відносної молекулярної маси за 1 добу виводиться через нирки до 70% реополіглюкіну. З тієї ж причини його гемодинамічний ефект нетривалий. Здатність викликати дезагрегацію еритроцитів і покращувати мікроциркуляцію робить його найважливішим засобом трансфузійної терапії при станах, що супроводжуються порушенням мікроциркуляції, проте за ефективністю впливу на тканинний кровообіг, інтенсивності сприятливих гемореологічних і вазомоторних зрушень він поступається гемодезу. Максимум мікрогемодинамічної дії настає через 7-10 год. після ін-фузії.
Ускладнень після введення реополіглюкіну зазвичай не буває. Дуже рідко спостерігаються алергічні реакції. Внаслідок гіперосмотичності може розвинутися осмотичний нефроз. Зміни ці в основному оборотні, але при використанні великих доз реополіглюкіну (більше 1000 мл. щодня) набувають стійкий характер.
Поліглюкін - 6% розчин декстрану з вмістом 0,9 г/100 мл. натрію хлориду. Через порівняно високу відносну молекулярну масу утримується в судинному руслі протягом 48-72 год., чим і пояснюється його тривалий гемо динамічний ефект (в 1-у добу виводиться 50% розчину). Переливання поліглюкіну може супроводжуватися алергійними реакціями у вигляді кропивниці або набряку Квінке. Незважаючи на перераховані негативні властивості, поліглюкін є незамінним синтетичним за фізіологічний засобом гемодинамічної дії в боротьбі з гіповолемією.
Желатиноль - 8% розчин частково розщепленого желатину у фізіологічному розчині натрію хлориду Відносна молекулярна маса 20 000 ± 5000. Має обмежене застосування через високу осмотичну активность, що викликає порушення співвідношення водних секторів і пошкодження еритроцитів.
Враховуючи викладене, медичним працівникам необхідно не використовувати лише застарілі методи лікування, а обирати нові ефективніші та раціональніші.
Шановний користувач, Ви зайшли як незареєстрований відвідувач. Ми пропонуємо Вам пройти реєстрацію для просмотра усієї інформаціі ПОРТАЛА!
КОМЕНТАРІ (1)
JeaHops 18 2019 07:12
Is Azithromycin Similar To Amoxicillin Reputable Online Viagra Sales Amoxicillin And Tinitis kamagra barcelona Propecia Problemas
Цитувати          1
Коментувати новину
Ваше Ім'я:
Ваш E-Mail:
Полужирный Наклонный текст Подчеркнутый текст Зачеркнутый текст | Выравнивание по левому краю По центру Выравнивание по правому краю | Вставка смайликов Вставка ссылкиВставка защищенной ссылки Выбор цвета | Скрытый текст Вставка цитаты Преобразовать выбранный текст из транслитерации в кириллицу Вставка спойлера
Ввести код: